Градският часовник на Варна бул. „Христо Ботев“ 1910, 9000 Варна Център, Варна

Градският часовник на Варна



603 Отзиви


Градският часовник на Варна бул. „Христо Ботев“ 1910, 9000 Варна Център, Варна


За бизнеса

|

Контакти

Уебсайт
Обадете ни се
бул. „Христо Ботев“ 1910, 9000 Варна Център, Варна

Часове

Характеристики

  • Вход с достъп за инвалидни колички
  • Подходящо за деца


Препоръчани отзиви

Yuliyan Tonkov
17.10.2023
Градският часовник на Варна
Едно прекрасно, антично местенце, което трябва да се види от всеки гост на морската столица. Винаги като минаваш покрай този невероятен градски часовник се събужда една неповторима носталгия за минутите които стрелките са отброявали превърнати във времето в часове да по чакаш за вълнуваща среща
Stefanka Chehlarova
09.10.2023
Градският часовник на Варна
Всеки варненец, както и аз, трябва да се гордее със своя Градски часовник - един от символите на Варна! Той има своята интересна история и всеки гост на града трябва да го разгледа и да се опита да научи нещо за него.
Elka Korovesova
08.10.2023
Градският часовник на Варна
Часовникът отброява всеки кръгъл час с камбанен звън - точен брой.
Юли Атев
06.10.2023
Градският часовник на Варна
Един от символите на Варна. Часовниковата кула във Варна води началото си с инсталирането на часовников механизъм в наблюдателната кула на пожарната команда през 1890 г. Механизмът е английско производство и е внесен от Отон Иванов, но няма сведения за фирмата производител. Откриване: 1888 год.
Тодор Андреев
27.09.2023
Градският часовник на Варна
Много красив часовник свързан с историята на града.
Dmitry Sabev
10.09.2023
Градският часовник на Варна
Едно от малкото места във Варна, които със своята автентичност - вдъхновява. За разлика от заобикалящите ни модерно- грозни" сгради натъпкани без никаква концепция в стил "конфу" и бойници и кулички в стил "мутро-барок".Това ли искахме.... или ни го натрапиха...."
Janina Dimitrova
27.08.2023
Градският часовник на Варна
Един от символите на град Варна е градският часовник.Часовниковата кула и зала „Съединение” са построени в края на 1889 г. след взето решение на общинския съвет при първия кметски мандат на Кръстьо Мирски. Планът е изготвен от градския инженер Сава Димитриевич, който проектира 24 метрова кула, за нуждите на наблюдателница на Пожарната команда. През 1891 г. е монтиран закупения от Германия часовников механизъм и кулата окончателно променя предназначението си. За подръжката на часовниковия механизъм от монтирането му се грижи известния варненски общественик Отон Иванов. След неговата кончина през 1932 г. грижите са поети от сина му – Иван Отонов. Часовниковата кула се извисява с купол, увенчан с осмоъгълна камбанария, отворена от четирите си страни. Камбанарията завършва с висок шпил. Със своеобразната си архитектура, разчупен обем и височина градският часовник е туристическа забележителност и един от акцентите в градското ядро. Заедно с часовниковата кула е построена зала „Съединение”. До построяването й малкото културни прояви се провеждали в салоните на конака, турските казарми и т.нар. зала „Конкордия”, която се намирала в частния дом на търговеца Паруш Георгиев на ул. „Хан Крум”. При пожар къщата изгаря и спешно се налага да се построи градска зала, която е проектирана от арменския архитект Кюрегян, който живее и работи в Цариград. Открита е в края на 1890 г. с гастролирането на софийската драматична трупа „Основа”. От архитектурна гледна точка интерес представлява източната фасада, изградена в духа на италианския ренесанс, с богат примес на елементи от арменската архитектура, което й придава особен чар. Залата се използва за сказки, чествания, балове, както и като театрален салон. От 1909 г. в нея се прожектират филми. През 1914 г., когато е открита дизеловата електроцентрала, е електрифицирана. След направено преустройство, от 12.ІХ.1921 г. залата става общински театър. На 9.ХІІ.1934 г. тук е открито Радио Варна. През 1965 г. по проект на арх. Камен Горанов залата е преустроена основно и става филиал на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров” под името „Варненска комуна”. Сегашния вид добива през 2007 г., когато в северната част е направена пристройка по проект на арх. Димитър Стефанов, в която е поместено входното пространство и сладкарница. От своето построяване до днес градският часовник и зала „Съединение” са емблема на града.
Маринела Великова
17.08.2023
Градският часовник на Варна
Понякога в забързаното си ежедневие минаваме край него без дори да го забележим ,но той точно и неуморно измерва времето от 1890година.Часовниковия механизъм е закупен от Лондон В началото часовниковата кула е използвана и като наблюдателница от пожарникарите, защото от там се виждал целия град ( до 1898 г.) Подавали се сигнали с фенери през нощта и с флагове през деня.
Yanita Nikolova
12.08.2023
Градският часовник на Варна
Градският часовник във Варна, един от символите на града и любимо място на варненци за организиране на срещи.
ZHIVKO ZHELEV
31.07.2023
Градският часовник на Варна
Неуморно отмерва времето на гр. Варна. Изправен като страж, неговият камбанен звън припомня за всеки отминл час, с толкова удара, колкото е и часа. На всеки половин час един камбанен звън оглася Варна.

Добави рецензия

Карта

бул. „Христо Ботев“ 1910, 9000 Варна Център, Варна
Градският часовник на Варна