Видинската синагога Видинската синагога, ул. „Баба Вида“ 29, 3703 ж.к. Георги Бенковски, Видин

Видинската синагога



164 Отзиви


Видинската синагога Видинската синагога, ул. „Баба Вида“ 29, 3703 ж.к. Георги Бенковски, Видин


За бизнеса

|

Контакти

Уебсайт
Обадете ни се
Видинската синагога, ул. „Баба Вида“ 29, 3703 ж.к. Георги Бенковски, Видин

Часове

Характеристики

  • Вход с достъп за инвалидни колички
  • Паркинг с достъп за инвалидни колички


Препоръчани отзиви

Aleksandar Aleksandrov
18.10.2023
Видинската синагога
Видинската синагога става културен център Жул Паскин""
Vladislav Natchov
09.10.2023
Видинската синагога
Хубаво сграда ,красива архитектура,след възстановяването би изглеждала прекрасно.
Маринела Великова
01.10.2023
Видинската синагога
Съжалявам , че трябва да дам ниска оценка на тази невероятна синагога... Потънала е в забрава и разруха от години.От 1950 г ,тя е недействаща , използвана за склад!!?! .. През 70 години има идея да се пригоди за концертна зала... Сега тя е в плачевно състояние..Смятам че трябва да се направи кампания за набиране на средства./Средствата за строежът ѝ на времето ( открита 28 септември 1894 г) е с дарения на еврейската общност от цялата страна.Построена е по подобие на синагогата в Будапеща/.
Ventsislav Tsvetanov
19.09.2023
Видинската синагога
Най-накрая Реновирана!!!
Стефан Карлов
02.09.2023
Видинската синагога
Прекрасна, но за съжаление ужасно занемарена сграда. По настоящем влизането в нея е забранено. Надявам се някой ден, да бъде възстановена.
Juliq Hristova
28.08.2023
Видинската синагога
Тази сграда е истинска радост за очите! Различна, нереална на следата на града до така обикновените сгради наоколо! Макар и разрушена, запустяла, е толкова красива!
Lubu Ivanov
14.08.2023
Видинската синагога
Страхотна сграда с уникална архитектура.За съжаление почти разрушена.
Csvetomir Nikolov
29.07.2023
Видинската синагога
Построен през 1894 г. в нео-готически стил, Видин е втората по големина синагога в България, свидетелство за богатството и гордостта на местната общност, която процъфтява повече от пет века след пристигането си от Испания в петнадесети век. В синагогата имаше притвор, молитвен салон. И лофтове, всички от които са украсени с комбинация от класически архитектурни форми и древни еврейски декоративни символи, осветени от стъклописи. Днес Видинската синагога с четирите си кули стои като разруха, без покрив и отчаяна. Впоследствие, завзети от комунистическото правителство след Втората световна война, синагогата впоследствие е присвоена от държавата. През 70-те години Министерството на културата и Националният институт за паметниците разработиха план за възстановяване на сградата. Работата започна през 1983 г. и продължи до 1989 г. когато сривът на комунистическия режим доведе до изоставяне на проекта, точно както работниците са свалили покрива. Изложена на елементи за повече от десетилетие синагогата вече е разруха. Пълна фотодокументация на синагогата и нейните интериори се състоя преди опита за възстановяване и може да се използва като основа за нова програма за възстановяване. Българската национална еврейска организация, сега собственик на обекта, желае да види възстановената сграда като концертна зала за ползване от общността, а също и като паметник на предците му. Пълна фотодокументация на синагогата и нейните интериори се състоя преди опита за възстановяване и може да се използва като основа за нова програма за възстановяване. Българската национална еврейска организация, сега собственик на обекта, желае да види възстановената сграда като концертна зала за ползване от общността, а също и като паметник на предците му. Пълна фотодокументация на синагогата и нейните интериори се състоя преди опита за възстановяване и може да се използва като основа за нова програма за възстановяване. Българската национална еврейска организация, сега собственик на обекта, желае да види възстановената сграда като концертна зала за ползване от общността, а също и като паметник на предците муПрез 2009 г. сградата на синагогата беше прехвърлена на българското Министерство на културата от Организацията на евреите в България „Шалом”. Сградата ще бъде възстановена и пространството в нея ще бъде разпределено за нуждите на еврейската общност. През 2012 г. Министерството на културата обяви планове за приспособяване на сградата към музеен комплекс, който ще носи името на еврейския художник, роден във Видин Жул Паскин (1885-1930). Центърът ще включва музей, библиотека, зала за срещи и места за молитва и за отбелязването на Холокоста. Въпреки тези планове, ремонтните дейности са отложени. Последна актуализация: октомври 2014 г.
Svetoslav Stefanov
28.07.2023
Видинската синагога
Мястото важна част от историята на Видин. За съжаление, е крайно занемарено и буквално оставено на природните стихии. Това го е превърнало в потенциално опасно място за посещение и поради тази причина достъпа до него е забранен. Въпреки разрухата обаче, мястото притежава специфична атмосфера.
Vladimir Karamazov
28.07.2023
Видинската синагога
Вижда се, че е била много хубава сграда. Сега е развалина и свърталище на всякакви бездомни и наркомани. Чух, яе имало план за възстановяването и и скоро ще почнат ремонти. Дано, защото е нещо с което бихме се гордяли.

Добави рецензия

Карта

Видинската синагога, ул. „Баба Вида“ 29, 3703 ж.к. Георги Бенковски, Видин
Видинската синагога